Is Organic Food Affordable: Day 3

This is day three in our quest to find out if organic foods are really affordable or if they are something reserved only for the elite. If you didn’t see my post yesterday, go and take a look. We had three very square meals (even steak for dinner) and it only cost $6.77/person for the entire day! That is what I call affordable.

Now on to day three. I am guessing today will be even cheaper. I helped with calf chores tonight and decided to make dinner a left over event. Let us run the numbers and see.

Breakfast: Homemade Oatmeal Pancakes (see breakdown below $2.29 ), milk (organic $4.50/gallon) and fried apples (organic 3lbs for $4.99) and maple syrup (organic $20.00/32oz).

Oatmeal Pancakes:

  • 2 cups quick cooking oatmeal (organic $1.33)
  • 1.5 C milk (organic $0.42)
  • 1/2 C sugar ($0.13-not organic, I buy Crystal because it supports MN/ND sugarbeet farmers)
  • 1 tsp baking powder (organic $0.03)
  • 2 eggs (local $0.29)
  • 1/4 tsp cinnamon (organic $0.09)

Breakfast breakdown:

  • Oatmeal Pancakes (we ate them all) $2.29
  • Milk $1.25
  • Apple $0.62
  • Maple Syrup $0.63
    • Breakfast Total $4.79 or $1.20/person

Lunch was tacos with all the fixings: Zweber Farms ground beef ($3.75/lb), taco seasoning (not organic $0.75), soft tortilla shells (organic $3.03/8), avocado (organic $2.18/each), sour cream (organic $3.19/16oz), romaine lettuce (organic $1.89/lb), cheddar cheese (organic $4.98/8oz), Milk (organic $4.50/gallon)

  • Ground beef $2.81
  • seasoning $0.75
  • Shells $1.89
  • sour cream $.40
  • Lettuce $.24
  • cheese $1.87
  • Milk $1.25
    • Total for lunch $9.21or $2.30/person

Dinner is easy. The boys ate over at Grandma and Papa’s. I had left over tacos ($2.30). I had made double batch of taco meat, so I will add my meal to the total.Tim had left over steak from last night and since I counted his steak last night, I won’t add it again here.

Today’s grand total? $16.30! Can you believe it? So who are all those people out there that say buying organic food is too expensive and unaffordable? I am starting to prove that if you choose to eat organic food, you don’t have to break your pocketbook. Organic food can be affordable.

I really believe that the trick is to skip the processed foods. Organic cereal, deli meat, chips, etc. can really be expensive. We do buy chips to have as a snack, but I am also a huge popcorn fan. I can buy organic white popcorn for$1. 42/lb. This will last me two weeks if I eat popcorn everyday. A bag of chips costs us $3.60 and will last us three-four days.

Notes from the farm: No babies born today. We have several mothers in waiting. I hope to take some pictures when their cute little calves arrive. Today we also had AWESOME weather. It was 65 degrees, sunny and a gentle breeze. We cannot ask for more in March. They are talking rain/snow on Saturday, but it is expected this time of year. Now is a time for waiting on our farm. Waiting for calves to be born, waiting for fields to dry up and waiting for grass to grow.

Have a nice night!

Emily

Zweber Farms is a 4th generation family operated organic dairy. We also specialize in sustainably raised beef, pork and chicken and sell it directly to customers in Minnesota.Visit our website to learn more, http://www.zweberfarms.com

Advertisements

4 Comments

Filed under Cooking, family, Organic Valley

4 responses to “Is Organic Food Affordable: Day 3

  1. I agree! We’re not rich at all, yet we afford quite a bit of organic. Not all our produce is yet.

    We also are a one income family, and that honestly helps. If both of us worked, had to pick up the kids from daycare, come home and then figure out what to fix for dinner- that’s when the cheapness and easiness of corn dogs in the microwave sounds better.

    I’ve found that cooking traditional real foods hasn’t necessarily taken that much more time, but it does take planning – both with figuring out how to cook these whole foods, and finding where to get them affordably.

    • zweberfarms

      Thanks for the comment Cara! Yes planning is a huge part of it. I plan out meals at least a week in advance. Sometimes the toughest part is remembering to thaw the meat we will using the night before. 😉 As the ladies on the Splendid Table (NPR) say “there are two kinds of people, those who wake up knowing what is for supper and those that don’t.” If you are going to eat affordably using organics, you need to be the first.

  2. Brandy

    Emily,

    I just wanted to write and tell you that I have found your “Is Organic Food Affordable” blogs both informative and insightful. Almost every day I speak to people who comment on the higher cost of organic food. Yes, when one compares the price on a pound of beef or a carton of milk, there seems to be this great discrepency. When it is put in the terms that you have laid out, meal by meal and the true cost per person, it changes the perspective. The bottom line is that many, if not most people, CAN afford to incorporate more organic foods into their diet. As you and your family know, it is the right thing to do for so many reasons. Thank you again for the recipes (which I plan on trying) and the math, both are appreciated and I intend to hold them up as examples to the non-believers.
    Oh, love the quote from the Splendid Table – I’m always thinking about my next meal 🙂

    • zweberfarms

      Thank you Brandy for the nice comment! Also thank you for your work with Organic Valley farmers; we appreciate all that you do.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s