Affordable Organic Food! Day 5

As I sit down to write this final post about the affordability of organic foods, I am loading the movie No Impact Man on Netflix. I find their story very noble. One year without waste. At this moment in our lives Tim and I are prioritizing what is truly important. Our goal is to live from one income and raise our family in a way that is best for us.  One of my fears was that I would have to turn into this shabby looking mom who only shops at Sam’s Club, constantly cuts coupons and stock piles cans of green beans.

After the past five days, my thoughts have changed. You can still be a frugal person and support a lifestyle of eating local and organic.  Let us see how today went.

Breakfast: Homemade waffles (see breakout below), milk (organic $4.50/gallon), Kiwi (organic $3.99/lb), Green tea ($3.37/box) and homemade strawberry sauce from strawberries picked last summer (organic $1.00ish for quart)

  • Waffles ($1.20)
    • 1 cup flour (local $6.87/25 lbs) $0.07
    • 1 tsp baking powder (organic $14.50/16oz)  $0.04
    • 1/4 tsp salt (“natural” $1.33/26oz) $0.002
    • 1/4 tsp baking soda (organic $2.75/lb) $0.07
    • 1 cup milk (organic $4.50/gallon) $0.28
    • 2 tsp lemon juice (organic $3.79/12.5oz) $0.10
    • 1 egg (local $1.75/dz) $0.14
    • 2 tbs butter (organic $7.99)/lb) $0.50-had to look this one up online since we buy direct, not sure if this is accurate.
  • Milk $1.25
  • Kiwi $2.99
  • Green tea $0.21
  • Strawberry sauce $0.25
    • Total: $5.68 or $1.42 per person

Lunch: Open faced broiled tuna sandwiches with cheese on homemade bread, milk, apples ($4.99/3lbs), and peanut butter (organic $5.25/16oz)

  • Tuna Sandwiches ($6.54)
    • Bread ($1.10/loaf) $0.73
    • Tuna (not organic $.75/each) $1.50
    • celery (organic $1.99/bunch) $0.50
    • Mayo (organic $9.75/16oz) $1.22
    • Cheese (organic $4.98/8oz) $2.49
    • Salt/pepper/paprika/onion powder $0.10
  • Milk $1.25
  • Apples $1.25
  • Peanut butter $0.32
    • Total $9.36 or $2.34 per person (this would have been twice as if I would have bought organic tuna)

Dinner: Creamy Vegetable Chowder with milk and homemade bread

  • Chowder ($4.26 for the recipe we ate about $2.13)
    • 3 tablespoons organic butter $0.75
    • 1/2 onion (organic $3.99/48oz) $0.33
    • 3 potatoes (from our garden) $0.50
    • 3/4 cup organic celery $0.50
    • 2 cups carrots (from our garden) $0.50
    • 2 tsp salt $0.02
    • 1/8 tsp pepper $0.08
    • 3 cups chicken broth (homemade from roasted chicken) $0.50
    • 3 cups organic milk $.84
    • 1/2 tsp dried parsley (also from our garden) $0.02
    • 1/4 cup water (freeish)
    • 1/4 cup cornstarch (not organic $1.79/16oz) $.22
  • Milk $1.25
  • Bread $0.37
    • Total $3.75 or $0.93

Today’s total: $18.79 or $4.70!! Now that is what I call affordable organic!

So, my eating affordable and also eating organic challenge has come to a close.  I have learned a lot and I hope that you have too. If you choose to eat organic and local foods you can no longer use the excuse that it is too expensive. For the price of two Starbucks’ coffees you can feed your entire family all day using organic and local foods.

Emily

Zweber Farms is a 4th generation family operated organic dairy. We also specialize in sustainably raised beef, pork and chicken and sell it directly to customers in Minnesota.Visit our website to learn more, http://www.zweberfarms.com

Advertisements

Leave a comment

Filed under co-op shopping, Cooking, family, Organic Valley

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s